Sekce: Knihovna

Pascal Thomas

15. Číst Bibli

Bůh se dává lidem poznat. Pisatelé bible říkají, že Bůh dokonce i mluví. Lidé mluvili a zapsali, naslouchajíce tomu, co Bůh říkal - byli "osvíceni"

z knihy Cesta víry I. díl - Příprava na křest a první svaté přijímání

MÁŠ SLOVO

Bible je nejrozšířenější knihou na celém světě. Věděl jsi to?

Tato "tlustá kniha" má dvě části - Starý a Nový zákon. Víš, proč se nazývají právě "zákony"?
Víš, kde a jak byla bible sepsána?





V CO VĚŘÍ KŘESŤANÉ

* Bůh se dává lidem poznat. Pisatelé bible říkají, že Bůh dokonce i mluví. Neznamená to však, že otevírá ústa a vyslovuje slova, ale že lidé mluvili a psali, naslouchajíce tomu, co Bůh říkal - byli "osvíceni".

* Ježíš byl Žid. Četl první zákon bible. Chceme-li odhalit, kdo je Ježíš, musíme znát to, co k němu hovořilo, tj. Boží slovo přenesené dějinami jeho lidu. Písma prvních křesťanů nám uchovávají Ježíšova slova a skutky. Jejich svědectví je pro nás také Božím slovem - je to Nový zákon. Bible tedy tvoří celek a Nový zákon nevyvrací Starý. Naopak, Starý zákon umožňuje lépe pochopit, jak židovský národ postupně odhaloval Boha jako Boha lásky a dobroty, o němž mluví Ježíš. Bible neposkytuje pouze informace, ale lze se jí "živit". Je čtena při mši a tak vytváří společenství.

- Chápeš tyto věci?





SVĚDECTVÍ VĚŘÍCÍCH

"Cítím, že skrze tyto texty se Bůh chce dát poznat dnešnímu lidstvu a mluvit k nám," (toto říká mnoho křesťanů).

"Pro mě je Boží slovo především život a smrt Ježíše, jeho slova a činy. Ale když někdo řekne něco velmi důležitého, nebo stane-li se něco důležitého, co nás nutí k zamyšlení, pak mohu také říci: Bůh mluví dál ve stejném duchu, v němž je psána bible," (křesťanka - katechumenka).

"Ježíš Kristus nám nedal konzervy se slovy, abychom si je uchovali, ale dal nám živá slova, kterými je možné se živit," (Charles Péguy).

"Jestli vám bible připadá pro čtenáře málo 'upravená', 'připravte' se vy na bibli. Čteš-li bibli s jinými lidmi, pak ji čteš více srdci," (Pascal Thomas).





DNEŠNÍ PROBLÉMY

* Řekne-li se, že Bůh mluví, mluví to opravdu on?

"Někdy jdu do kostela a poslouchám četbu evangelia. Nebo se mi stane, že já sám narazím na text z bible, ale jsou tam věci, kterým nerozumím a rád bych to řekl," (mladý křesťan).

"Abychom bibli dobře rozuměli, když ji čteme, tak musí být člověk vědec. Není to vyhrazené jen intelektuálům?" (mladá žena).

"Někdy by člověk řekl, že křesťané, když vykládají některé texty, je strašně rozpitvávají," (mladý člověk objevující evangelium).

- Poznáváš mezi těmito problémy ty své?





TEXTY Z EVANGELIA

* Ježíš káže:
"Přišli do Nazareta, kde vyrostl. Podle svého obyčeje vešel v sobotní den do synagógy a povstal, aby četl z Písma. Podali mu knihu proroka Izaiáše; otevřel ji a nalezl místo, kde je psáno: 'Duch Hospodinův jest nade mnou; proto mne pomazal, abych přinesl chudým radostnou zvěst; poslal mne, abych vyhlásil zajatcům propuštění a slepým navrácení zraku, abych propustil zdeptané na svobodu, abych vyhlásil léto milosti Hospodinovy.' Pak zavřel knihu, dal ji sluhovi a posadil se; a oči všech v synagóze byly na něj upřeny. Promluvil k nim: 'Dnes se splnilo toto Písmo, které jste právě slyšeli,'" (L 4, 16 - 21).

* Druhý text - Podobenství o rozsévači (Mt 13, 3 - 23): tento text si v evangeliu vyhledej sám. Je velmi důležitý pro pochopení toho, co to je a co působí slovo Boží.





ABYCHOM SE DOSTALI DÁL . . .

V textu Podobenství o rozsévači si vybarvi různými barvami čtyři části textu, vyjadřující co se stane ve čtyřech různých případech. Když čteš, poslouchej, co ti tento text říká. Jak k tobě mluví? Je mezi texty, které máš na kartičkách, nějaký, který na tebe silně zapůsobil a naopak? Zaznamenej si je oba do svého sešitu.

Bezpochyby znáš Svědky Jehovovi. Ti nečtou bibli stejným způsobem jako katolíci. Víš, v čem spočívá tento rozdíl? Promluv si o tom se svým průvodcem (průvodkyní). Proč sis ty vybral cestu společnou právě s katolíky?





K ZAPAMATOVÁNÍ

"Slova, která jsem k vám mluvil, jsou Duch a jsou život," (J 6, 63).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Bible, Písmo svaté, Boží slovo

Čtení z dnešního dne: Úterý 8. 7. 2025

Gn 32,23-33;

Komentář k Mt 9,32-38: Už samo hlásání radostné zvěsti působí uzdravení společnosti. A na tom se mám a mohu podílet i já. Tedy nejen církev jako instituce!

Zdroj: Nedělní liturgie

Přímluvy dle aktuálního dění pro 14. neděli v mezidobí, cyklus C / 6.7.2025

(4. 7. 2025) Ježíš poslal své učedníky hlásat evangelium a zvěstovat Boží pokoj. V síle tohoto poslání se obraťme k Bohu…

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)

Svatí Cyril a Metoděj (5.7.)
(4. 7. 2025) svátek 5.7.

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím

Průvodce synodalitou - Naslouchejme tomu, co Duch praví církvím
(3. 7. 2025) Nová česká kniha o synodalitě: praktický průvodce pro dnešní církev,

Svatý Prokop (svátek 4.7.)

Svatý Prokop (svátek 4.7.)
(3. 7. 2025) (* Chotouň asi 970  + Sázava 25.3.1053)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)

Svátek sv. Tomáše (3.7.)
(2. 7. 2025) "Má-li někdo pochybnosti, není nenormální..."

Nedělní přímluvy dle aktuálního dění / Slavnost sv. Petra a Pavla, cyklus C / neděle 29. 6. 2025

(27. 6. 2025) Když byl apoštol Petr uvězněn, aby byl popraven, církevní obec se za něho naléhavě modlila k Bohu. Obraťme se…

Petr a Pavel (svátek 29.6.)

Petr a Pavel (svátek 29.6.)
(27. 6. 2025) Petr a Pavel / dva sloupy církve / rybář a učenec / skála a učitel pohanů / oba ukazují svou lásku ke Kristu svým…